Ana içeriğe atla

Öğretmenler İçin En İyi Android Uygulamaları

YAZAR  · 6 ARALIK 2015


   Devir teknoloji devri. Devir hız devri. Devir gençlerin devri. Öğretmen olarak teknolojiyi ne kadar iyi takip edebilir, ne kadar gelişmelere kolay adapte olabilirseniz mesleğinizde o kadar ilerlersiniz. Gecesi gündüzü internette geçen çocukların “bilgisayar açmayı bilmeyen” öğretmeni olmak çocukların gözünde sizi itibarsızlaştıracaktır.
Artık teknoloji taşınabilir cihazlara kayıyor. Biz öğretmenlerin de mesleklerimizi icra ederken cep telefonu-internet ikilisinden azami ölçüde yararlanmamız gerekiyor. Bu nedenle öğretmenlerimizin akıllı telefonlara geçmesi ve iyi derecede kullanabilmesi şart.
Ben de öğretmenlerimizin Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanabilecekleri yararlı uygulamalardan bazılarını seçerek tanıtmaya karar verdim. Şahsen hepsini kendi telefonuma kurdum, test ettim, ondan sonra tanıtmaya çalıştım. (Uygulamaları indirmek için isimlerine tıklamanız yeterli.)
 • MEB E-okul: Milli Eğitim Bakanlığının hazırlattığı bu uygulama ile artık okulla ilgili hemen hemen bütün işlerinizi kolayca yapabileceksiniz. Yüz binden fazla indirilen bu uygulama 5 üzerinden 3.1 not almış. Bu da kullanıcılar tarafından pek beğenilmediğini gösteriyor. Ya bakanlığımız tarafından daha iyisi yapılana kadar bunu kullanacağız ya da tarayıcı üzerinden e-okula girip işimizi göreceğiz.
 • WPS Office: Hem ücretsiz, hem kullanımı kolay bir ofis uygulaması olup Word, Excell, Powerpoint dosyalarını oluşturmanızı ve düzenlemenizi sağlamanın yanında PDF dosyalarını da açabilmesiyle gönlümde taht kurdu. Mutlaka deneyin!
 • Parchi: Microsoft tarafından üretilmiş bu uygulama henüz ülkemizde kullanıma sunulmamış. Telefonunuzun tuş kilidini bile açmadan kolayca not tutmanızı sağlayan bu uygulamayı APK dosyası olarak indirip telefonunuza atarak yükleyebilirsiniz ya da ülkemize gelmesini bekleyebilirsiniz. Hafif ve kolay kullanımı ile sizi kalem ve kâğıt kullanmaktan vazgeçirebilir.
 • Sınıf Defterim: Yükler yüklemez e-posta adresi ve şifre belirleyip hesap oluşturmanız gereken bu uygulama sınıf defteri doldurmanızda kolaylık sağlıyor. Ancak çok yavaş çalışması yüzünden pek sevmedim.
 • Okuma Yazma Öğreniyorum: Özellikle 1.sınıf okutan öğretmenlerimizin çok işine yarayacak bu uygulama adı üstünde okuma yazma öğretimine yardımcı bir uygulama. Ses ve görsellerle desteklenen uygulama çocukların ilgisini çekecektir.
 • Google Drive: Google amcanın bize sunduğu bu hizmet 15 GB civarı ücretsiz bulut depolama veriyor. Peki, bu öğretmenlerimizin ne işine yarar? Mesela; hazırladığınız sınav sorularını bu depoya atıp okulda indirmeden direkt yazdırabilirsiniz. Böylece cebinizde USB bellek taşımanız gerekmez. Veya telefonunuzdaki fotoğraf ve diğer belgeleri yedekleyebilirsiniz. Ya da gerekli evraklarınızı depoya atıp arşiv oluşturabilirsiniz. Nasıl kullanacağınız tamamen size kalmış.
 • ClassDojo: Öğretmen-öğrenci-veli işbirliği için faydalı bir uygulama gibi görünse de henüz kendim denemedim. Sınıfta yaptığınız etkinlikleri, öğrencilerin kazandığı başarımları, öğrencilerin gelişimlerini anlık olarak velilerle paylaşabildiğiniz bu uygulama İngilizce olarak yayımlanmış durumda. Büyükşehirlerdeki gelişmiş okullarda çalışan öğretmen arkadaşlarımız için ideal olsa da benim gibi küçük yerlerde çalışan arkadaşların pek işine yarayacaktır:)

Yorumlar

 1. Öğretmenler için hazırlanan, derse girildiği zaman yanlarında dosya taşımaya gerek kalmaksızın telefonlarından hemen kazanımlara ulaşabilecekleri bir "Ders Kazanımları" uygulamasını da listeye ekleyebilirsiniz:

  https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.ozgurkaragoz.kazanimlar&hl=tr

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

KULLANIM KOŞULLARI ve GİZLİLİK POLİTİKASI

KULLANIM KOŞULLARI ve GİZLİLİK POLİTİKASI   Bu sayfa, uygulamalarımızın kullanım koşulları ile kişisel bilgilerin toplanması, kullanımı ve açıklanması ile ilgili politikalarımız hakkında kullanıcılarımızı bilgilendirmeyi amaçlar. Uygulamalarımızı kullanmayı seçerek kullanım koşullarımızı, bu “Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası”na göre bilgilerinizin toplanmasını ve kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Topladığımız kişisel bilgiler hizmeti sağlamak ve geliştirmek için kullanılır. Bilgilerinizi bu metinde açıklanan durumlar dışında kullanmayacağız veya kimseyle paylaşmayacağız.
   Bu metinde yer alan bilgiler ve şartlar NIAYS mobile soft. tarafından geliştirilen ve yayınlanan tüm uygulamalar için geçerlidir. NIAYS mobile soft. tarafından üretilen “Okuma yazma öğreniyorum”, “Matematik Öğreniyorum 1. Sınıf” ve “Preschool Teacher (Okul Öncesi Öğretmeni)” reklam destekli ve uygulama içi satış özelliğine sahip ücretsiz mobil uygulamalardır.Bunlardan, Preschool Teacher (Okul Öncesi Öğr…

Android Uygulamalarını Akıllı Tahtada / Bilgisayarda Kullanmak

Son zamanlarda kullanıcılarımızdan "Okuma yazma öğreniyorum" uygulamasının akıllı tahtada veya bilgisayarda kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin çokça mail alıyoruz. Kullanıcılarımızın bu sorusuna bir yanıt vermek ve işlerini kolaylaştırabilmek adına bu yazıyı yazma gereği duyduk.

   Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki "Okuma Yazma Öğreniyorum", "Matematik Öğreniyorum 1. Sınıf" ve "Okul Öncesi Öğretmeni" adlı uygulamalarımız Android işletim sistemi için tasarlandığından doğrudan bilgisayarlarda çalıştırılamazlar. Çünkü bilgisayarlar günümüzde Android işletim sistemini değil Windows, Linux gibi işletim sistemlerini kullanmaktadırlar;

ancak Android uygulamalarını bilgisayarda / akıllı tahtada kullanabilmenin bir yolu var:Bluestacks

   Bluestacks adlı program için "Bilgisayarın içindeki tablet" diyebiliriz. Bu programı kurup çalıştırdığınızda bilgisayarınızın ekranında bir tablet görünür. Siz de bu tablete tıpkı gerçek telefon veya tabl…

HepTeknoloji.net yayında...

HepTeknoloji.net teknoloji, gündem, eğitim, programlama, blog ve daha fazlası ile yayında.
HepTeknoloji.net'i takip ederek teknolojik gelişmelerden ve gündemden haberdar olabilir, eğitimle ilgili içeriklere ve haberlere ulaşabilir; programlama dersleri ve yazıları ile programlama konusunda kendini geliştirebilir; çeşitli konularda yazılmış blog yazılarını keyif alarak okuyabilirsiniz.
HepTeknoloji.net - İnternet Yayıncılığında Yeni Bir Soluk...